Strona Startowa / Aktualności lista /Głos poparcia dla pomnika Lecha Kaczyńskiego. "Był związany z Polską Żeglugą Morską"

29

08

2015

Głos poparcia dla pomnika Lecha Kaczyńskiego. "Był związany z Polską Żeglugą Morską"

Komitet Obrony Polskiej Żeglugi Morskiej poparł pomysł budowy pomnika tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

Jego członkowie przypominają, że to prezydent Lech Kaczyński podpisał właśnie w Szczecinie ustawę o podatku tonażowym. Te przepisy miały zachęcić polskich armatorów do powrotu pod polską banderę, tak się jednak nie stało.

Prezydent Kaczyński bronił też Polskiej Żeglugi Morskiej przed komercjalizacją - mówi Bogusław Marciniak, przewodniczący Komitetu.

- To jest bardzo ważne, że Lech Kaczyński był mocno związany z Polską Żeglugą Morską. Bronił nas przed komercjalizacją, bo dobrze wiedział co to znaczy prywatyzacja albo komercjalizacja po polsku. Przecież ja nie znam takiej firmy, która by po prywatyzacji czy komercjalizacji się rozwijała. Takie firmy się raczej zwijały - podkreśla Marciniak.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Leszek Dobrzyński uważa, że przeciwnicy budowy pomnika używają nietrafionych argumentów.

- Jak słyszę: "Co Lech Kaczyński zrobił dla Szczecina?", no to wydaje mi się, że to bardzo dziwne pytanie - mówi Dobrzyński.

W lipcu zdecydowali, że pomnik powinien stanąć na skwerze przy Bramie Królewskiej w Szczecinie. Wojewoda uznał, że na tę lokalizację nie pozwala plan zagospodarowania przestrzennego. Przeciwnicy pomnika złożyli uchwałę, w której domagają się cofnięcia zgody na budowę i konsultacji społecznych w tej sprawie.

Źródło: PolskieRadio Szczecin