Strona Startowa / Aktualności lista /Uroczyste odsłonięcie pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

19

06

2018

Uroczyste odsłonięcie pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

16 czerwca 2018 r. przed siedzibą Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego w Szczecinie odsłonięty został pomnik Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Dzieło powstało w całości ze składek darczyńców, zbieranych przez Komitet Społeczny Budowy Pomnika, na gruncie należącym do „Solidarności”. Inicjatorem powstania pomnika był prof. Seweryn Wiechowski, były rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (przewodniczący Komitetu Honorowego inicjatywy). Uroczystość poprowadził znakomity polski aktor Jerzy Zelnik.

Autorem rzeźby jest Stanisław Milewski, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor m.in. pomnika papieża Jana Pawła II spacerującego z prezydentem Ronaldem Reaganem (Gdańsk), pomnika Anny Walentynowicz oraz licznych realizacji rzeźb sakralnych w kościołach w Elblągu, Gdańsku, Kwidzynie czy Łęcznej.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

Szczecińska statua wykonana jest z brązu, ma około 210 cm wysokości. Postać Lecha Kaczyńskiego przedstawiona jest, jak mówi twórca: „naturalistycznie, w dynamicznej pozie, zamyślona nad Polską”. Prezydent – wieloletni członek Solidarności - ma w klapie powiewającego płaszcza znaczek NSZZ „Solidarność”.

Projekt zagospodarowania terenu to dzieło dra inż. architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina, który tak je opisuje:

Zagospodarowaniu terenu nadano formę łączącą wymogi ekspozycji posągu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w ujęciu tradycyjnym oraz motywy narracji stanowiącej symboliczną ilustrację historii jego życia i tragicznej śmierci splecionych z losami Narodu i Państwa.

Trzon kompozycji stanowi zbiór monumentalnych, prostopadłościennych, litych bloków granitowych rozmieszczonych w trzech grupach.

Grupa pierwsza złożona z czterech bloków o wzrastającej wysokości z posągiem Prezydenta RP posadowionym na bloku o największej wysokości - stanowi symbol jego drogi życiowej, aż po najwyższą godność w Państwie. Jest to także symbol historii Państwa Polskiego w powojennej jego historii, począwszy od zupełnego zniewolenia przez reżim komunistyczny, aż do w pełni wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Położona przed nim grupa druga, złożona z dwóch bloków powstałych w skutek strzaskania pojedynczego monolitu stanowi symbol tragicznej śmierci Prezydenta RP, ale także wyjątkowo trudnego czasu w życiu Narodu i Państwa.

Wreszcie grupa trzecia złożona z kolejnych trzech bloków o wzrastającej wysokości stanowi ilustrację losów Państwa Polskiego po śmierci Prezydenta RP i obrazuje trwanie Rzeczypospolitej. Zieleń trawy, na której posadowiona jest ta grupa wzrastających granitowych bloków, obrazuje nadzieję, że Państwo Polskie będzie nieustannie wzrastać. Całość rozmieszczono na planie litery V, którą w formie wymownego gestu zwycięstwa posługiwali się uczestnicy strajków z sierpnia 1980 r. i który stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych znaków wielkiego ruchu Solidarności. Układ granitowych bloków w kształcie litery V wskazuje także na zwycięstwo idei i myśli śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Istotne dla symbolicznego przekazu kompozycji jest także zróżnicowanie podłoża na którym posadowione są poszczególne grupy granitowych bloków. Pierwsza i druga grupa znajduje się na podłożu twardym, wykonanym z czerwonej cegły klinkierowej, co nawiązuje do trudu wielu tysięcy osób, który złożył się na odbudowanie niepodległej Rzeczypospolitej. Natomiast zieleń trawy, na której posadowiona jest trzecia grupa wzrastających granitowych bloków, symbolizuje nadzieję oraz wiarę, że Państwo Polskie będzie trwać i wzrastać.

W tle umieszczono kolejny zielony akcent, a jednocześnie symbol Szczecina w postaci drzewka magnolii.

**********************************

Warto wspomnieć, że przy szczecińskim pomniku uruchomiono urządzenie multimedialne, tzw. infokiosk, w którym zapoznać się można z m.in. biografią Prezydenta ze szczególnym uwzględnieniem jego inicjatyw na rzecz Pomorza Zachodniego. Treść będzie aktualizowana oraz tłumaczona na języki obce.

Sam pomnik został wykonany w jednej z najbardziej cenionych w Polsce pracowni odlewnictwa artystycznego – Brązart w Pleszewie.

Uroczystości odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta w pobliskim kościele pw. Świętej Rodziny.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika odbył się koncert w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba. Wystąpili: Orkiestra Academia pod dyrekcją prof. Bohdana Boguszewskiego, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Koncert był specjalną formą podziękowania dla darczyńców i osób zaangażowanych w inicjatywę powstawania pomnika.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI